دادگاه مصر طی حکمی، ۲۳ نفر را به اتهام دست داشن در قتل چهار شیعه مصری به ۱۴ سال زندان محکوم کرد. پنج شنبه, 02 فروردين 777 14:08

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از الیوم السابع، مقامات قضایی مصر گفتند که یک دادگاه امروز(شنبه) با صدور حکمی، 23 متهم به دست داشتن در قتل چهار شهروند شیعی این کشور در سال 2013 به 14 سال حبس محکوم کرده است.

منابع قضایی مصر تاکید کردند که هشت متهم دیگر نیز از اتهام قتل، تلاش برای قتل و آتش زدن یک خانه تبرئه شدند.

گروهی از عناصر مسلح ژوئن سال 2013 به یک منزل مسکونی نزدیک قاهره پایتخت مصر، حمله کردند که در پی آن چهار شیعه مصری از جمله «حسن شحاته» روحانی برجسته به شهادت رسیدند.

شیخ حسن شحاتة (۶۶ ساله) برادرش محمد شحاتة (۳۵ ساله) و شحاتة شحاتة (۵۵ ساله) و عبدالقادر حسنین عمر (۴۵ ساله) به شهادت رسیده اند و تعداد نامشخصی از شیعیان هم زخمی شده اند.

کمیته‌های دفاع مردمی کُردهای سوریه شهر «تل ابیض»، مهمترین پایگاه داعش را محاصره کردند. پنج شنبه, 02 فروردين 777 14:08

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق، کمیته‌های دفاع مردمی کُردهای سوریه موفق شدند، شهر «تل ابیض» واقع در ریف شمالی رقه را که تحت تصرف گروه تروریستی تکفیری «داعش» است، از 2 محور شرقی و غربی محاصره کنند.

در این راستا مبارزان کُرد هم اکنون در حوالی این شهر حضور دارند و انتظار می‌رود، ساعات آینده این منطقه شاهد درگیری بین عناصر داعش و نیروهای کُرد باشد.

نیروهای کُرد امروز (شنبه) در ادامه نبردهایشان در ریف شمالی رقه موفق شدند، روستاهای عوض، الدبس، خربة عبود، خربة البقر، ابو خرزة، الرافعة و أم حویش را در شرق تل ابیض آزاد کنند.

این درحالی است که دیگر نیروهای مبارز کُرد به مرکز شهر سلوک، در ریف تل ابیض رسیده‌ و آن را آزاد کرده‌اند. اما آنچه موجب کُندی عملیات‌های آنها در این شهر شده، بمبگذاری و مین‌گذاری مناطق باقی مانده شهر توسط داعش پیش از عقب نشینی از آن بوده است.

اما در محور غربی شهر تل ابیض نبردها بین کُردها با داعش در روستاهای علو، جهجاه، و أبو خرزة در نزدیکی شهر «عین عیسى» جریان داشت که تنها 16 کیلومتر با تل ابیض فاصله دارد.

درگیری‌های جاری بین مبارزان کُرد و داعش که از اواخر ماه گذشته با حملات کُردها جهت آزادسازی شهر تل ابیض از سیطره داعش آغاز شده است، موجب آوارگی هزاران نفر از اهالی شهرها و روستاهایی شده که در مسیر این عملیات بوده‌اند.

منابع سوری تاکید می‌کنند که مناطق شمالی استان رقه هم اکنون خالی از سکنه است و داعش برای جلوگیری از سقوط تل ابیض تدارک ویژه‌ای برای مقابله با مبارزان کُرد دیده است که از جمله آنها حفر خندق اطراف شهر و بمبگذاری و مین‌گذاری راه‌های ارتباطی شهر است.

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اعتراض به عملکرد وزارت نفت طرح استیضاح بیژن زنگنه را تهیه و تدوین کردند. پنج شنبه, 02 فروردين 777 14:07

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت را تهیه و تدوین کرده‌اند.

این طرح استیضاح در انتقاد به عملکرد وزارت نفت و سیاست‌های وزیر در این وزارتخانه تهیه و تدوین شده است.

عملکرد وزیر در مدیریت وزارتخانه، کاهش قیمت نفت و عدم انجام اقدام لازم در این زمینه و همچنین عدم انتصاب‌های مناسب از جمله دلایل نمایندگان برای استیضاح عنوان شده است.

در همین زمینه، سیدشکر خدا موسوی نماینده مردم اهواز و رئیس فراکسیون نفت، گاز و پتروشیمی مجلس شورای اسلامی ضمن تأئید این خبر گفت که در هفته جاری اقدامات لازم برای استیضاح پیگیری خواهد شد.

وی همچنین علت تهیه این طرح را اینگونه عنوان کرد: «عملکرد وزیر باعث شد تا نمایندگان دیگر راهی به جز استیضاح برای جلوگیری از روند غلط در وزارت نفت نداشته باشند.»